Otomobil

2021 Fiat Egea Ailesi Tanıtıldı: İşte Özellikleri

İtalya merkezli araba markası Fiat’ın 2015 yılında ortaya çıkardığı ve Türkiye’de de ziyadesiyle tanınan arabalarından biri olan Egea, yenilendi ve şu ana kadar sedan, hatchback ve station wagon seçenekleri olan aileye bir de crossover model eklendi.

Tasarım açısından büyük değişiklikler yerine küçük düzeltmeler alan yeni Egea ailesindeki en büyük değişikliğin yenilenen ızgaralar, daha sportif far tasarı ve Fiat logosu olduğunu söyleyebiliriz. Yeni Egea’lar ile birlikte Fiat, birinci defa Fiat 500 modelinde yer verdiği yeni logosuna yer veriyor.

Standart olarak elmas kısımlı 16-17 inç jantlarla gelen yeni Fiat Egea ailesi, artık 7 inçlik bir dijital gösterge paneline sahip. Ayrıyeten yenilenen bilgi-eğlence sistemi de 10,25 inçlik epey büyük ekranı ile şoförlere bilhassa navigasyon uygulamalarında büyük kolaylık sağlayabilir.

Fiat, Egea’nın multimedya sistemini yeniden birinci kere Fiat 500’de kullanılan UConnect 5 ile güncellerken aracın asıl ‘konfor’ ögeleri olan direksiyon simidi, klima kumandaları ve iç kaplamaları da es geçmiyor. Bu nedenle yeni Egea, krom ve siyah iç kaplamalarla geliyor ve evvelki kuşağa nazaran daha şık bir tasarım sunuyor.

Elbet yeni Egea ailesinin en dikkat çeken modeli Egea Cross olacak. Birinci bakışta hormonlu bir Egea Hatchback izlenimi oluşturan Egea Cross; süspansiyon, jant/lastik ölçüleri ve yerden yüksekliği ile kardeşlerinden ayrılıyor.

Fiat’a nazaran Egea Cross, öteki Egea modellerinden 7 santimetre daha yüksek ve şoföre daha yüksek bir oturma durumu sunuyor. Ayrıyeten araçta başka Egea modellerine kıyasla daha ‘gösterişli’ bir tampon, gövde kaplamaları, yan marşpiyerler ve tavan rayları da yer alıyor.

Fiat, makyajlama ile birlikte Egea ailesinin sürüş takviye sistemlerini de yenilemiş durumda. Araçlara entegre edilen yeni sistemler ortasında Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Akıllı Sürat Asistanı, Şerit Takip Sistemi, Şoför Yorgunluk İkaz Sistemi, Adaptif Uzun Far, Kör Nokta İhtar Sistemi, ön park sensörleri, anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarjı bulunuyor. Ayrıyeten Apple CarPlay ve Android Auto da araçta kablosuz olarak kullanılabiliyor.

Pekala yeni Egea ailesi, kaputun altında ne üzere değişiklikler vadediyor? Öncelikle ailenin en yeni motor seçeneğinin 100 beygir güç sunan 1.0 litre GSE T3 akaryakıtlı motor olduğunu tabir edelim. Yeni motor, 1.4 litrelik mevcut motordan farklı olarak 1500 d/d’den itibaren 190 Nm tork sunabiliyor.

Egea’nın öteki motor seçenekleri ise Euro 6D Final uyumlu dizel motorlardan oluşuyor. 1.3 litrelik motor 95 beygir, yenilenen 1.6 litrelik motor ise evvelki 120 beygirlik versiyonun tersine 130 beygir güç vadediyor. Makyajlanan Egea’lar ile daha yakından tanışmak için 2021 yılını beklememiz gerekecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu