Otomobil

Alman Uzay Ajansı, Modüler Konsept Aracını Tanıttı

Daha evvel sizlere birçok farklı konsept araç tasarımı haberi aktarmıştık. Bu dizaynlardan kimileri geleceğe ilişkin yani yenilikçi konseptlerdi. Lakin Alman Havacılık ve Uzay Merkezi‘den bu vakte kadar hiç görülmemiş, değişik bir tasarım geldi.

Bu U-Shift konsept dizaynda, araç kendisini kargo kozasından kullanıma hazır bir otobüse ve hatta taşınabilir sataş aracına dahi dönüştürebiliyor. Araç, bu değişimi üstüne pozisyonlandırılmış olan kapsül gibisi yapıyı değiştirerek gerçekleştiriyor.

Çok maksatlı konsept araç tasarımı

Bu alışılmadık konsept dizaynda araç, yere hayli yakın duruyor. Ayrıyeten sistem büsbütün kendi kendisini sürmesi için tasarlanması sebebiyle bir şoför koltuğuna da gereksinim duymuyor. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, kapsülün, öteki kullanıma özel araçlardan çok daha ucuz olacağını da sav etti. Ayrıyeten aracın farklı hedeflerle kullanılabilmesi de bir artı olarak hanesine yazılıyor.

Havacılık ve uzay merkezinden yapılan açıklamaya nazaran, konsept kargo kapsülünde dört palete yetecek kadar alan bulunuyor. Ayrıyeten yolcu kozası da yedi koltuk ve ekstra olarak bir adet katlanabilir koltuk alabilecek bir alana sahip.

Bu yenilikçi prototip, hâlihazırda var. Büsbütün otonom olması için tasarlanmış olsa da yakındaki bir şoför tarafından uzaktan denetim ediliyor. Araç büsbütün otonom hale geldiğinde, tüm gün boyunca yolcu ve yük taşıyabilecek halde tasarlandı.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, bu konseptin güç transfer sistemini güçlendirmeye, ağ donanımı yüklemeye ve yeni batarya sistemi de dâhil olmak üzere öbür geliştirmeleri yapmaya odaklanmış durumda.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı