İnternet

Dronelarla 5G Teknolojisi Sunacak Konsept Tasarım

Uzun yıllardan beri 4G’yi kullanan Dünya, artık yavaş yavaş daha yeni bir teknoloji olan 5G’ye geçmeye hazırlanıyor. İnternetin ve tüm irtibatın çok daha süratli gerçekleşmesini sağlayacak bu yeni teknoloji, hala pek çok tenkitle gündeme geliyor olsa da pek çok ülke bu mevzuda çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor.

5G üzerinde çalışmalara devam eden Birleşik Krallık merkezli iki şirket, 5G sinyallerini dünyaya ışınlayarak ilişkiyi düzgünleştirmek için alışılmışın dışında bir metot üzerinde çalışıyor. Bunun için drone’ları kullanmayı hedefleyen mühendislik firması Cambridge Consultants ve telekomünikasyon şirketi Stratospheric Platforms Limited, bunu başarırlarsa 5G kontağını daha güzel bir biçimde denetim edebilecek.

20.000 metre irtifada 60 drone’luk filo görevlendirilecek

Bu yeni konsept tasarım, antenlerin yaklaşık 20.000 metre irtifada uçan drone’lara takılarak 5G sinyallerinden gelen ışınları yönlendirmesini sağlamayı hedefliyor. ZDnet’e nazaran 60 drone’luk bir filo, Birleşik Krallık’ın tamamında 100 Gbps’den daha yüksek 5G hızlarında bağlanmayı sağlayabilecek. Üstelik bu filonun yatırımı, klâsik baz istasyonlarına nazaran daha uygun olacak. 

Konsept dizaynın gerçekleşmesi durumunda günümüzde kimi lokasyonlarda bulunan baz istasyonlarının “zararlı” diye nitelendirilen tesirleri de minimalize edilmiş olacak. Geniş bant iktisadını baştan yazmayı hedefleyen bu etraf dostu drone’ların her biri 140 km’lik çaplardaki alanları kapsayabilecek. 3 metrekarelik bir anten taşıyacak bu drone’lar, makul pozisyonları hedeflemek için yenilen yapılandırılabilecek. Bilhassa sarsıntı üzere doğal afet durumlarında irtibatın ağır olduğu yerlere odaklanarak irtibat devam etmesi bu sayede sağlanabilir. Ayrıyeten ışınların ayarlanabilir olması, klâsik hücre kulelerinin erişemediği noktalarda bile meselesiz irtibat imkanı sağlayacak.

Uçakların üzerinde uçacaklar

Havada asılı kalacak bu drone’lar, 20.000 metre irtifada bulunacakları için uçaklar için bir sorun teşkil etmiyorlar. Kestirimlere nazaran 3,5 ton tartısında olacak drone’lar nispeten küçük bir yapıda olacak ve 140 kg taşıma kapasitesi bulunacak. 

Cambridge Consultants, sistem büsbütün çalışır hale geldiğinde drone’ların 500 milyondan fazla beşere irtibat sağlayabileceğini düşünüyor. 

5K komplo teorisyenleri engellenmiş olacak

Öte yandan 5G’ye karşı komplo teorisyenlerinin Birleşik Krallık’ta baz istasyonlarını ateşe verdiği görülmüştü. Bu antenlerin insanların uzağına yerleştirilecek olması bu komplo teorisyenlerinin saldırganlığını da değerli ölçüde azaltmış olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu