Sinema

En Az Avengers Kadar Tanınan Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi

Marvel Sinematik Cihanı’nin yeni Avengers sinemalarıyla yakaladığı devasa muvaffakiyetin akabinde, Marvel üretimleri çağdaş sinema dünyasının en beğenilen sinemaları ortasına girmişti. Her ne kadar Avengers: Endgame ile sinemalar bir müddetliğine sonlanmış olsa da Disney, bu başarıyı birçok yeni Marvel dizileri, animasyonları ve spin-off sinemaları ile devam ettirmeye kararlı görünüyor.

Olağanda 2020 yılı içerisinde birçok yeni Marvel dizisi görecektik. Lakin tüm dünyada tesirini gösteren ve bilhassa sinema kesimini hayli derinden etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle Marvel dizileri ve birçok imal ertelenmek zorunda kalmıştı. Neyse ki Marvel dizileri tekrar çekilmeye başlandı ve 2020 yılı bitmeden hâlâ birkaç diziyi izleyebilme bahtımız var. Gelin gelecek devirde çıkacak Marvel dizileri ve imallerine yakından bir göz atalım.

Gelecek periyotta çıkacağı bilinen Marvel dizileri:

 • Helstrom – 16 Ekim 2020
 • WandaVision – 2020
 • The Falcon and the Winter Soldier – 2021
 • Loki – 2021
 • What If…? (Peki Ya…?) – 2021
 • Ms. Marvel – 2021
 • Hawkeye – 2021
 • M.O.D.O.K. – Bilinmiyor
 • Moon Knight – Bilinmiyor
 • Nick Fury Disney Plus Dizisi – Bilinmiyor
 • She-Hulk – Bilinmiyor
 • Silk – Bilinmiyor

Helstrom

 • Çıkış tarihi: 16 Ekim 2020
 • Tıp: Aksiyon, Macera, Dram
 • Oyuncular: Tom Austen, Sydney Lemmon, Elizabeth Marvel, Ariana Guerra

Disney’in Marvel Sinematik Evreni’ne kazandırdığı birinci dizi Hulu platformuna özel olarak yayınlanan Helstrom oluyor. Gizemli, güçlü ve cehennem ile bağları olduğuna inanılan bir seri katilin, iki çocuğu Daimon ve Ana Helstrom üzerine ağırlaşan dizi, başka Marvel üretimlerinde pek görülmeyen karanlık ve korkutucu atmosferiyle de ön plana çıkıyor.

Dizide Helstrom kardeşlerin annesi olarak rol alan Elizabeth Marvel, dizinin çok müthiş olmadığını, Daredevil karakterinin içerisinde bulunduğu dünyaya benzeri bir karanlık atmosfere sahip olduğunu söylüyor. Helstrom’un birinci dönemi şu an Hulu üzerinden izlenebiliyor.

WandaVision

 • Çıkış tarihi: 2020
 • Cins: Aksiyon, Macera, Güldürü
 • Oyuncular: Paul Bettany, Kat Dennings, Elizabeth Olsen, Kathryn Hahn

Birinci başta Aralık 2020 olarak duyurulan, daha sonra “Çok Yakında” ibaresi ile 2020 yılında belgisiz bir tarihe ertelenen WandaVision, Avengers sinemalarından aşina olduğumuz Scarlet Witch ve Vision karakterlerine ağırlaşıyor. Ekranlarda görmeye alışkın olduğumuz “bir kız erkekle tanışır ve aşık olur” temasını, Marvel kainatına yakışır halde garip taraflardan inceleyecek olan dizi, hem Marvel cihanında hem genel olarak dizi dünyasında eşsiz bir imal olacak üzere duruyor.

90’ların sitcom stilini sürreal bir biçimde bizlere gösteren WandaVision, bir sahnede gebeyken, bir sahnede kendini Vision ile evli buluyor ve garip sahneler bu halde devam ediyor. Bu daima karşımıza çıkan sıcak ve konut temalı sahneler ile her an yıkılacakmış üzere bir rahatsızlık hissini içerisinde barındırıyor zira büyük ihtimalle Scarlet Witch bunların hepsini bilinçaltında yaşıyor.

2019 yılında WandaVision hakkında açıklama yapan dizinin imalcisi Kevin Feige, bu dizinin daha evvel yaptıkları hiçbir şeye benzemediğini ve WandaVision dizisinin; yeniden 2020 yılında çıkacak Dr. Strange in the Multiverse of Madness sinemasına yol açacağını ve Scarlet Witch’in Dr. Strange sinemasında de yer alacağını duyurmuştu. Bu açıklamalar ve dizinin fragmanı doğrultusunda hakikaten de çok garip bir mini-dizi izleyeceğiz üzere duruyor.

The Falcon and the Winter Soldier

 • Çıkış tarihi: 2021
 • Çeşit: Aksiyon, Macera, Dram
 • Oyuncular: Anthony Mackie, Sebastian Stan, Daniel Brühl, Emily VanCamp

Disney Plus özelinde çıkacak olan birinci Marvel dizileri ortasında yer alan The Falcon and the Winter Soldier, birinci olarak 2020’nin yılının sonbahar devrinde çıkacaktı. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen dizinin şu an en erken 2021 yılında çıkması bekleniyor. Dizinin yanınlanan çok kısa fragmanından ve isminden anlaşıldığı üzere Anthony Mackie, Kaptan Amerika’nın kalkanını alarak, Winter Soldier’ın da yardımıyla kötülerle savaşmaya devam edecek.

Dizide The Falcon ve Winter Soldier’ın yanı sıra Avengers ve Captain America sinemalarından öbür tanıdık yüzler de bulunuyor. Emily VanCamp Sharon Carter rolüyle Marvel Sinematik Evreni’ne dönüş yaparken, Daniel Brühl ise Baron Zemo rolüyle tekrardan karşımıza çıkacak. Ayrıyeten Captain America: Winter Soldier sinemasında yer alan makus Batroc da dizide uzunluk gösterecek.

Loki

 • Çıkış tarihi: 2021
 • Tıp: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Oyuncular: Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Owen Wilson

Avengers sinemalarının en sevilen karakterlerinden biri olan Loki, Disney’in Marvel dizileri ortasında en büyük potansiyele sahip olan üretimlerden biri olacak üzere duruyor. 2019 yılında Hollywood Reporter’da çıkan bir haberde, yeni Loki dizisinin ne hangi mevzuyu işleyeceği ortaya çıkmıştı. Hollywood Reporter’a nazaran dizide, Loki’yi dünya tarihinin muhakkak devirlerinde yaşanan değerli hadiselere garip ve eğlenceli bir halde ilham kaynağı olurken izleyeğiz.

Daha sonra üretimci Kevin Feige tarafından da bu telaffuz onaylandı ve Loki’nin 1970’lerde Jaws sinemalarda oynarken göründüğü bir set fotoğrafı paylaşıldı. Dizi hakkında mutlaklaşan bir öteki ayrıntı ise Loki’nin Avengers: Endgame sinemasında yaşanan hadiselerin sonrasında geçeceği. Ayrıyeten Loki karakterini canlandıran Tom Hiddleston da dizinin Loki’nin mevti ve Tesseract’ın akıbeti üzerine ağırlaşacağını belirtmişti.

Diziyle ilgili ortaya çıkan bir öbür ayrıntı ise dizide bayan bir Loki karakterinin de yer alabileceği. Bu bayan Loki karakterini de büyük ihtimalle Sophia Di Martino canlandıracak. Loki’nin birkaç saniyelik fragmanında da karakterin giydiği hapishane kıyafetinde TVA yazısı göze çarpıyor. Çizgi romanlarda TVA, vakit seyahati kapsamında yapılan her şeyi denetim eden ve yargılayan bir kurum. Bu nedenle anlıyoruz ki Loki, dizide yaptığı vakit seyahatleri ve tarihi hadiseleri değiştirmesi nedeniyle başını bir oldukça kaygıya sokacak.

What If…? (Peki Ya…?)

 • Çıkış tarihi: 2021
 • Tıp: Animasyon, Macera, Aksiyon
 • Oyuncular: Jeffrey Wright, Hayley Atwell, Josh Brolin (ve çok daha fazlası)

Disney, Marvel cihanında animasyona birinci adımını hayli tanınan olan Marvel çizgi roman serisi What If? ile atıyor. Alternatif tarihe odaklanan bu seride, Spider-Man Fantastik Dörtlü’ye katılsa ne olurdu?, Spider-Man hatayla savaşma işine hiç girmeseydi ne olurdu? gibisi daha birçok mümkünlük işleniyordu.

Disney’in imal kademesinde olduğu yeni animasyon What If…? dizisinde ise Steve Rogers yerine Casus Carter muhteşem asker serumunu alsa ne olurdu? ihtimaline odaklanılacak. Bu daha evvel işlenmemiş What If? durumu ise serinin en ünlü çizgi roman sayılarından biri olan Thor yerine Loki alımlı alsa ne olurdu? sayısından esinlenilmiş.

Bu yeni animasyon dizisinin oyuncu takımı ise hakikaten inanılır üzere değil. Dizide animasyon hâlleriyle yer alacak oyuncular şu biçimde sıralanıyor; Michael B. Jordan, Sebastian Stan, Josh Brolin, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Hayley Atwell, Karen Gillan, Jeremy Renner, Paul Rudd, Michael Douglas, Neal McDonough, Dominic Cooper, Sean Gunn, Nicole Portman, Stanley Tucci, Taika Waititi, Toby Jones, Djimon Honsou, Michael Rooker ve Jeff Goldblum. Bu oyuncuların hepsi Marvel Sinematik Evreni’ndeki rolleriyle geri dönüyorlar. Ayrıyeten dizide büyük ihtimalle Şayet Tony Stark Afganistan’dan kaçamasaydı ne olurdu? Mümkünlüğünün da işleneceği konuşuluyor.

Ms. Marvel

 • Çıkış tarihi: 2021
 • Tıp: Aksiyon, Macera, Güldürü
 • Oyuncular: Iman Vellani

2020 yılında çıkan Avengers oyununda neredeyse baş kahraman diyebileceğimiz bir rol üstlenen Ms. Marvel, Disney Plus dizisi olarak da 2021 yılında hayranlarının karşısına çıkacak. Espirili tutumları, komik ve kararlı mizacı ile hayranların beğenisini kazanan Ms. Marvel Kamala Khan, Marvel kozmosunun birinci Müslüman muhteşem kahramanı unvanını da taşıyacak.

Disney Plus’a özel olarak yayınlancak Ms. Marvel dizisinin direktörlüğünü Adil El Arbi ve Bilall Fallah ikilisi üstlenirken, dizinin senaryosunu ise Bisha K. Ali yazıyor olacak. Ayırca Ms. Marvel dizisi, Kamala Khan rolünü üstlenecek genç oyuncu Iman Vellani’nin birinci Hollywood projesi olacak.

Hawkeye

 • Çıkış tarihi: 2021 (Sonbahar)
 • Cins: Aksiyon, Macera, Cürüm
 • Oyuncular: Jeremy Renner, Hailee Steinfeld

Disney’in Marvel dizileri ortasında kesin bir çıkış tarihi duyurduğu son dizi ise Hawkeye olarak karşımıza çıkıyor. 2021’in sonbahar periyodunda çıkacak olan bu dizide Jeremy Renner’ı tekrar Hawkeye rolünde izleyeceğiniz. Dizide Clint Barton (Hawkeye), Kate Bishop’ı yerine geçmesi için eğitiyor olacak. Kate Bishop rolünü ise 2018 yılında çıkan Transformers sineması Bumblebee’de hayli beğenilen Hailee Steinfeld canlandıracak.

M.O.D.O.K.

 • Çıkış tarihi: Bilinmiyor
 • Tıp: Animasyon, Aksiyon
 • Oyuncular: Beck Bennet, Jon Daly, Aimee Garcia, Patton Oswald, Wendi McLendon-Covey

2020 yılında çıkan Avengers oyununda da baş makus olarak yer alan M.O.D.O.K., Hulu’ya özel yayınlanacak animasyon dizisinde tekrar hayranların karşısına çıkacak. En başta Disney’in, Hulu’ya özel olarak çıkaracağı 4 farklı animasyon bulunuyordu. Bu animasyonlar M.O.D.O.K., Hit-Monkey, Howard the Duck ve Tigra & Dazzler olarak listelenmişti. Akabinde bu 4 animasyonun birleştirilerek The Offenders isimli bir harika berbat kümesinin oluşturulmasına karar verilmişti.

Lakin birinci olarak Howard the Duck, akabinde Tigra & Dazzler animasyonları iptal edildi. Hit-Monkey dizisinden de bir daha ses çıkmadı. Bu nedenle M.O.D.O.K., şu an tek başına kalmış üzere duruyor. Disney ise M.O.D.O.K. animasyonu ile WandaVision-vari bir mevzu işliyor. Animasyonda gözden düşmüş eski A.I.M. başkanı M.O.D.O.K., çökmekte olan evliliğini bir ortada tutmaya çalışıyor ve bu esnada orta yaş krizine yakalanıyor.

Moon Knight

 • Çıkış tarihi: Bilinmiyor
 • Cins: Aksiyon, Macera, Dram
 • Oyuncular: Oscar Isaac

Marvel’in nispeten daha kuytu köşede kalmış lakin epeyce havalı muhteşem kahramanlarından biri olan Moon Knight, en çok beklenen Marvel dizileri ortasında yer alıyor. Moon Knight dizisi hakkında ise en katılaşan ayrıntı, Marc Spector (Moon Knight) rolünü Star Wars yıldızı ve X-Men: Apocalypse sinemasında rol alan Oscar Isaac’in oynayacağı. Moon Knight’ın açıklanan kısa kıssasına baktığımızda ise dizi, eski CIA casusu Marc Spector’ın Ay Yaradanı Khonshu tarafından hayatının kurtarılması konusu işleniyor.

Dizinin müellifliğini ise 2015 imali Fantastik Dörtlü sinemasını, Lazarus Tesiri sinemasını ve şu an faal olarak The Umbrella Academy dizisini yazan Jeremy Slater üstlenecek. Olağanda 2020 yılının Kasım ayında çekimlerine başlanması beklenen Moon Knight’ın çekimleri, şu an bilinmeyen bir tarihe ertelenmiş durumda.

Nick Fury Disney Plus Dizisi

 • Çıkış tarihi: Bilinmiyor
 • Çeşit: Aksiyon, Macera, Dram
 • Oyuncular: Samuel L. Jackson

Disney’in Marvel Sinematik Evreni’ni genişletme planları doğal olarak Marvel cihanında kıymetli bir yere sahip olan Nick Fury karakterini de kapsıyor. Bu doğrultuda 25 Eylül’de duyurulduğu üzere Disney Plus’a özel yayınlanacak bir Nick Fury dizisi de göreceğiz. Dizinin çıkış tarihi ve konusu şimdi muhakkak olmasa da Variety editörlerinin açıkladığı üzere ünlü oyuncu Samuel L. Jackson, Nick Fury rolüyle bu yeni dizide yer alacak.

Nick Fury rolüyle S.H.I.E.L.D.’ın başına bir defa daha geçecek olan Samuel L. Jackson, şimdi bu mevzuyla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı. Nick Fury’i ise en son Spider-Man: Far From Home sinemasının after-credit sahnelerinde görmüştük. Bu sahnelerde uzayda olan Fury, dünya dışı ömrü izlemek için geliştirilen S.W.O.R.D. yapısının inşasında yer alıyordu. Büyük ihtimalle dizi buradan devam edecek ve Thanos’un dünyaya gelişini de anlatacak.

She-Hulk

 • Çıkış tarihi: Bilinmiyor
 • Çeşit: Aksiyon, Macera, Güldürü
 • Oyuncular: Tatiana Maslany

Jennifer Walters isimli karakterin Hulk gibisi güçlere sahip olması ve She-Hulk kimliğine bürünmesini anlatacak olan dizi She-Hulk hakkında şimdi pek bir şey bilinmiyor. Dizi hakkında tek katılaşan bilgi ise She-Hulk karakterini Orphan Black dizisinin yıldızı Tatiana Maslany’nin canlandıracağı. Dizinin muharrir grubuna ise sürpriz bir biçimde Rick and Morty dizisinin muharrirlerinden olan Jessica Gao dâhil edilmiş durumda.

Ortaya çıkan bu bilgiler dışında Mark Ruffalo’nun da Hulk olarak dizinin birkaç sahnesinde yer alacağı konuşuluyor. Ayrıyeten yeniden Marvel Sinematik Evreni’nin başında bulunan isimlerin açıklamalarına nazaran She-Hulk, Ms. Marvel ve Moon Knight karakterleri; gelecek periyotlarda çıkacak Marvel sinemalarında de kıymetli roller oynayacak.

Silk

 • Çıkış tarihi: Bilinmiyor
 • Tıp: Animasyon
 • Oyuncular: Bilinmiyor

Spider-Man cihanında radyoaktif örümcek tarafından ısırılan tek karakter Peter Parker değil. Cindy Moon da birebir örümcek tarafından ısırılarak benzeri güçlere sahip oluyor ve Silk karakterine bürünüyor. Sony ise Silk için bir animasyon dizisi yapacaklarını duyurmuştu. Ancak şimdi üretimine başlanmayan bu dizinin çıkış tarihi ve oyuncuları yahut konusu doğal olarak bilinmiyor. Silk dizisinin hangi platformda yayınlanacağı da şimdi kesin değil. Amazon’un hem Silk hem de öteki Marvel projeleri için görüşmelere katıldığı biliniyor.

Gelecek devirde ekranlarda göreceğimiz Marvel dizileri ve animasyonlarına yakından baktğımız içeriğimizin sonuna geldik. İçerikte yer alan birden fazla dizinin şimdi üretim kademesinde olduğunu ve tarihlerin değişkenlik gösterebileceğini belirtmekte yarar var. Daha fazla bilgi ortaya çıktıkça sizlerle bu bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı