Bilim

Görme Engellilere Umut Olacak Biyonik Göz Geliştirildi

Dünya genelinde birçok insanı, görme engelli bireyler için uzun müddettir tahlil arayışı içindeler. Bu bahiste biyonik alanda birçok tahlil geliştirilmiş olsa da hiçbiri geniş ölçekte görme engellilerin meselesine tahlil olabilecek boyutta değildi. Lakin bir teze nazaran bu durum değişti.

Monash Üniversitesi’nden bir grup, görme engellilerin tekrar görebilmesini sağlayacak bir sistem geliştirdiklerini argüman etti. Takıma nazaran bu, dünyanın birinci biyonik gözü ve yaklaşık 10 yıldır geliştirme kademesindeydi. Çalışmayı gerçekleştiren grup, bu biyonik gözü Gennaris bionic vision system olarak isimlendiriyor.

Görme engellilere tahlil olacak dünyanın birinci biyonik gözü

Hasar görmüş optik sonları baypas ederek çalışan biyonik göz, sinyallerin retinadan beynin görme merkezine iletilmesini sağlıyor. Kullanıcının, içerisinde kamera ve kablosuz verici bulunan özel olarak tasarlanmış bir başlığı takması gerekiyor.

Monash Üniversitesi’nden Profesör Arthur Lowery, “Tasarımımız, 172’ye kadar fosfen birleşiminden görsel bir örüntü oluşturuyor. Bu da şahısların iç ve dış yerleri seyretmesi, etrafındaki bireylerin ve objelerin varlığını tanıması için bilgi sağlıyor” tabirlerini kullandı. Araştırmacılar, tedavi edilemez nörolojik meselelere sahip insanlara da yardım edebilmek için sistemlerini geliştirmeye çalışıyor.

Profesör Lowery, başarılı olması halinde Monash Vision Group’un tedavi edilemeyecek görme problemlerine sahip şahıslara odaklanacak yeni eserleri araştıracağını tabir etti. Bu sistem sayesinde görme engelli şahıslar için bir umut doğabilir. Ayrıyeten araştırmacılar, koyunlarda yaptıkları testlerde hayli az yan tesirler gördüler ve artık de birinci beşerli klinik testler için bir üst düzeye çıkmaya hazırlanıyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı