Mobil

Huawei, Harmony OS’un Akıllı Telefonlara Geleceğini Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Kümesi Yazılım Geliştirme Lideri Wang Chenglu, geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilen Huawei Geliştirici Konferansı’nda açıklandığı üzere HarmonyOS 2.0 taşınabilir sürümünün aralık ayında geliştiricilere sunulacağını açıkladı.

Chenglu’nun açıklamalarına nazaran HarmonyOS 2.0 için her şey planlandığı üzere ilerliyor ve işletim sistemi, yayın programına nazaran geliştiricilere sunulmaya hazır durumda. Chenglu, Huawei’nin HarmonyOS’u tasarlamaya 2016 yılında karar verdiğini söz ederken daha o vakitlerden pazarın geleceğine yönelik kimi planlar oluşturulduğunu tabir etti.

Chenglu’ya nazaran HarmonyOS, kullanıldığı aygıttaki CPU, bellek, ekran, hoparlör üzere bileşenleri bir modül olarak kabul ediyor ve işletim sisteminin yüklü olduğu aygıtla bağı olmayan akıllı hoparlör, akıllı TV üzere IoT aygıtları da yüklü olduğu aygıtın modüler modülleri olarak görüyor. Bu nedenle HarmonyOS, aygıtlar ortası irtibat kurarken dahi modüller ortasındakine benzeri bir temas kuruyor.

HarmonyOS’un sanayinin en büyük inovasyonu olacağını belirten Huawei Tüketici İş Kümesi Yazılım Geliştirme Lideri, işletim sisteminin geliştiriciler için 13 binden fazla API, IDE ve Ark derleyici sağlayacağını söz etti. HarmonyOS’un yapısı gereği geliştiricilerin sadece iş mantığına dikkat etmeleri gerekecek ve terminaller ortası planlama ve irtibat detaylarını düşünmeleri gerekmeyecek. 

Huawei, HarmonyOS 2.0 ile birlikte işletim sistemini takviyeli sistemler için açık kaynaklı olarak sunuyor ve yapılan açıklamalara nazaran HarmonyOS geliştirme sürecine 120’den fazla Huawei stratejik ortağı, 20 donanım ortağı ve 100 binden fazla geliştirici katılmış durumda. İşletim sisteminin aralık ayı prestijiyle taşınabilir sürüm dayanağına kavuşmasıyla 2021 yılında HarmonyOS ile çalışan birinci taşınabilir aygıtların gün yüzüne çıkacağı kestirim ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı