Mobil

İki Taşınabilir Oyunun Reklamları, İngiltere’de Yasaklandı

Pek çoğumuzun hiçbir vakit oynamasak da farkı oyunlar oynarken karşımıza çıkan reklamlar nedeniyle aşina olduğumuz ‘Homescapes‘ ve ‘Gardenscapes‘ isimli taşınabilir oyunlara ilişkin reklamlar, İngiltere’de resmi olarak yasaklandı. 

İrlanda merkezli bir şirket olan Playrix tarafından geliştirilen Homescapes ve Gardenscapes’in reklamları, İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından  ‘yanıltıcı’ oldukları gerekçesiyle yasaklandı.

Playrix: Reklamlarda gösterilen oyunlar, indirilen oyunda da var ancak yüksek düzeylerde

Mart ayı prestijiyle Facebook’ta da görülmeye başlanan Homescapes ve Gardenscapes oyunlarına ilişkin reklamlar, ASA’ya şikayet edilmişti. Kullanıcıların savına nazaran reklamlar, oyuncuların belirli bir nizam içinde bulmacayı çözmek için adım adım tercihlerde bulunduğu bir oyunu gösteriyordu. Fakat oyunu indirdiklerinde farklı bir içerik ile karşılaşıyorlardı.

Geliştirici Playrix ise kelam konusu şikayetlerle ilgili yaptığı açıklamada reklamlarda yer alan oyunun indirilen oyunlarda bulunduğunu, lakin reklamlarda gösterilen bu ‘mini-oyunların’ her 20 düzeyden sonra ortaya çıktığını belirtti. Fakat bu açıklamalar şikayetleri durdurmadı ve Playrix, tahlili oyunu değiştirip reklamlarda gösterilen ‘mini-oyunları’ erken düzeylere çekmekte buldu.

ASA: Reklamlar, oyunları hakikat temsil etmiyor, bu nedenle aldatıcı

ASA, bahisle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kullanıcıların reklamlarda gösterilen oyuna erişebilmeleri için oyuna uzun müddet devam etmeleri gerektiğini anladık. Ancak reklamlar oyunları hakikat temsil etmedikleri ve içerikle uyuşmadığı için aldatıcı oldukları sonucuna vardık. tabirlerini kullanırken; reklamların artık gösterilmemesi gerektiği kararını aldı ve Playrix’e gelecekte yayınlayacağı reklamlarda oyunun gerçek içeriğini kullanması gerektiği tarafında ikazda bulundu.

Homescapes ve Gardenscapes, muhtemelen aldatıcı reklamların da tesiriyle hayli tanınan oyunlar haline gelmiş durumdalar. Çünkü her iki oyunun da Play Store’da 100 milyonun üzerinde indirilmeye ulaşmış durumda. Her iki oyun da Candy Crush ya da Bejewelled gibisi ‘Match-3’ olarak isimlendirilen kolay fakat bağımlılık yapan oyun tarzını kullandığından geniş kitlelere hitap edebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu