Genel

İnsana geçen korona mutasyonu taşıyorlar! 17 milyon hayvan uyutulacak

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, Gıda Bakanı Mogens Jensen, Ticaret Bakanı Simon Kollerup, Devlet Serum Enstitüsü Direktörü Kaare Mölbak ve Emniyet Genel Müdürü Thorkild Fogde’nin katılımıyla, Dışişleri binası Eigtveds Pakhus’a davet edilen basın mensuplarına mesafeli basın toplantısı düzenlendi.

‘TÜM VİZONLAR UYUTULACAK’

Basın toplantısında konuşan Başbakan Frederiksen, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Danimarka’daki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda mutasyona uğradığını ve insanlara bulaştığını söyledi.

Mutasyona uğrayan virüse karşı antikor tedavisinin gücünün düştüğünü ve hafif etki ettiğini kaydeden Frederiksen, “Danimarka’da çiftliklerdeki tüm vizonlar uyutulacak. Damızlık vizonlar da dahil. Bu zorunlu bir karar.” dedi.

‘MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜS AŞILAR İÇİN TEHLİKE’

Mutasyona uğrayan Kovid-19’un özellikle Kuzey Jylland bölgesindeki vizonlarda 12 defa tespit edildiği belirtildi. Uzaktan yapılan basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, mutasyona uğrayan virüsün insan sağlığı ve geliştirilmekte olan aşılar için bir tehlike olduğunu söyledi.

Heunicke, Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve AB Komisyonunu mutasyona uğrayan virüsle ilgili bilgilendirdiklerini açıkladı.

‘ANTİKOR TEDAVİSİNE CEVAP VERMİYOR’

Toplantıda söz alan Devlet Serum Enstitüsü Direktörü Kaare Mölbak da virüsün mutasyona uğraması sonucu normal virüs gibi antikor tedavisine cevap vermediğini bildirdi. Antikor tedavisinin mutasyona uğrayan virüse karşı efektif olmadığının altını çizen Mölbak, vizonların uyutulmaması durumunda ülke sağlığına ve küresel sağlığa karşı risk doğuracağını vurguladı.

‘KEDİ VE KÖPEK SAHİPLERİNİN TELAŞLANMASINA GEREK YOK’

Kedilerin de Kovid-19’a yakalanabileceğini, ancak vizonlar kadar salgını yaymacağını kaydeden Kaare Mölbak, köpeklerin ise Kovid-19’a karşı reseptörlerinin bulunmadığını ve salgın riski taşımadığını, bu nedenle kedi ve köpek sahiplerinin telaşlanmaması gerektiğini söyledi.

‘CLUSTER-5 VİRÜS’

Ticaret Bakanı Simon Kollerup, vizon çiftliği sahiplerine ekonomik destek sağlanacağını açıklarken, Emniyet Genel Müdürü Thorkild Fogde da vizonların uyutulmasına en kısa zamanda başlanılacağını ifade etti. Toplantıda, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün “Cluster-5 virüs” olarak adlandırıldığı belirtildi.

Binin üzerinde vizon çiftliği bulunan Danimarka’da yılda yaklaşık 17 milyon vizon kürkü üretiliyor. Bin 500 üreticiyi temsil eden Kopenhagen Fur kooperatifi, küresel vizon kürkü üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. İhracatın çoğu Çin ve Hong Kong’a yapılıyor. Hayvan hakları kuruluşu Humane Society International’a göre Danimarka, Çin’den sonra en fazla vizon yetiştirilen ülke konumunda. /Karar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu