İnternet

Toplumsal Medya Devlerine 10 Milyon TL Ceza Kesildi

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Toplumsal Medya Kanunu kapsamında günlük kullanıcı sayısı 1 milyondan fazla olan toplumsal ağlara verilen temsilci belirleme mühletinin sona erdiğini aktarmıştık. Lakin süreç pek de beklenen üzere yürümemişti ve yalnızca Rusya merkezli VK, Türkiye için bir temsilci belirlediğini açıklamıştı. Bugünse bahisle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Toplumsal ağlar, yasa kapsamındaki birinci idari para cezalarını resmen aldılar.

Bloomberg’in ulaştığı bir üst seviye hükümet yetkilisi, yetkili organların mevzuyla ilgili derhal harekete geçtiğini ve başta Facebook olmak üzere YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram’a, 10 milyon TL’lik cezayı kestiğini söyledi. Toplumsal ağlar, bu parayı ödemez ve Türkiye temsilcilerini belirlemezse süreç, daha ağır yaptırımlara hakikat evrilecek.

Toplumsal ağ şirketleri, yasa mucibince önümüzdeki 30 gün boyunca Türkiye temsilcilerini belirlemek zorundalar. Şayet süreç içerisinde tekrar bu türlü bir adım atılmaz ve toplumsal ağ devleri, Türkiye’deki kanunu yok sayarlarsa, bu defa 30 milyon TL’lik idari para cezası verilecek. Fakat buna karşın tekrar bir gelişme olmaz ve toplumsal ağlar Türkiye’de temsilci bulundurmazlarsa, bu sefer de Türkiye’deki vergi mükelleflerinin Facebook, Instagram ya da YouTube üzere kanallarda reklam vermesi yasaklanacak.

Sürecin oldukça kuvvetli geçeceği aşikar. Fakat yasa, toplumsal ağlar için birtakım avantajlar sunuyor. Örneğin bir toplumsal ağ, ceza yedikten sonra temsilci ataması yaparsa, ödeyeceği ceza dörtte bir oranında düşecek. Elbette bu durum, toplumsal medya devlerini etkileyecek bir şey değil. Sonuçta bugün 10 milyon TL, dolarla çalışan şirketler için yaklaşık olarak 1 milyon dolar manasına geliyor. Facebook, Google ve Twitter üzere platformların mali pahası ise 1 milyon doları rahatlıkla gözden çıkarabilecek seviyede.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu