Uzay

Türkiye Uzay Ajansı’nın Faaliyetleri Ne Durumda?

Türkiye’nin yaklaşık 20 yıldan beri gündeminde olan ve son olarak 13 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile resmi olarak kurulan Türkiye Uzay Ajansı’ı hakkında uzun bir müddettir yeni bir gelişme duyulmadı. Bu hususta bir açıklama da CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’tan geldi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sorularına yönelten Budak, uzay iktisadının 100 milyarlarca dolarla ölçülmeye başladığını, Dünyada 40’a yakın ülkenin uzay ajansı kurduğunu ve 12 ülkenin de uzaya uydu fırlatma teknolojisine sahip olduğunu söyledi. Bu ülkelerde sivil uzay programlarının bütçesinin 42 milyar doları geçtiğini söyleyen Budak, “Uzay endüstrisi artık laboratuvar uyduları, çöpçü uyduları, madencilik uyduları, avcı uyduları geliştirme basamağındadır” sözlerini kullandı. 

“Türkiye Uzay Ajansı bu süreçte ne yapıyor bilmiyoruz”

Türkiye’nin uzay faaliyetlerine gecikmeli de olsa başlayabilmesi için kurulan Türkiye Uzay Ajansı’ndan iki yıldır ses seda çıkmadığını söyleyen Budak, “Ne yapıyorlar bilmiyoruz. Kamuoyuna açıklanan tek faaliyetleri idare heyeti üyelerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ziyaretleri oldu” dedi. 

Geçen 2 yılda TUA’nın internet sitesi tamamlanmadı

Türkiye Uzay Ajansı’nın faaliyetlerini açıklamadığını, bir şey yapıp yapmadıklarını bile bilmediklerini söyleyen Budak, “Hepsi bir yana, geçen iki yılda Ajans’ın şimdi internet sitesini bile hazırlayamadığını görünce uzay çalışmalarına yönelik umudumuz da sönüyor” dedi. 

Milletvekili Budak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a TBMM’de şu soruları yöneltti:

  • Türkiye Uzay Ajansı, 13 Aralık 2018’deki kuruluşundan itibaren hangi faaliyetleri yürütmüştür?
  • Ajans’ın İdare Şurası kimlerden oluşmaktadır, hangi kriterlere nazaran seçilmiştir?
  • Ajans, 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yazılı vazifelerle ilgili ne tıp çalışmalar yapmıştır?
  • Kuruluşundan itibaren Ajans’ın sarfiyatları ne kadardır, hangi kalemlerde harcama yapılmıştır?
  • Kararnameyle hazırlanacağı öngörülen Ulusal Uzay Programı hangi evrededir?
  • Programın detayları nelerdir?
  • Türkiye Uzay Ajansı ulusal ve memleketler arası hangi kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve uyuma dönük çalışmalar yapmıştır, bunlardan sonuca ulaşanlar hangileridir?
  • Türkiye’nin uzay gayelerine katkıda bulunması emeliyle Uzay ve Havacılık Stratejileri İcra Heyeti, Uzay Uygulamaları Uyum Komitesi oluşturulması, Uzay Teknolojileri İhtisas Bölgeleri kurulması düşünülmekte midir?

CHP Antalya Milletvekili Budak’ın Bakan Varank’a yönelttiği sorular bu biçimde. Önümüzdeki günlerde Varank’tan bu bahiste açıklamaların gelmesini bekliyoruz. Dünyadaki gelişmiş ülkelerin uzay üzerindeki çalışmaları göz önüne alındığında ilerleyen periyotlarda bizler de uzay alanında hoş haberler almayı hedefliyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu