GenelTeknoloji

WordPress Neden Dünya Web Sitelerinin% 33’ü için Tercih Ediliyor?

Küçük İşletmeler, Büyük Web İşletmeleri - WordPress Neden Dünya Web Sitelerinin% 33'ü için Tercih Ediliyor?

WordPress Neden Dünya Web Sitelerinin% 33’ü için Tercih Ediliyor?

WordPress dijital dünyaya son yıllarda hakim. Pazar payında% 33,4 ( W3Tech tarafından bildirildiği gibi  ) ve kullanımda olan tüm CMS’nin% 60’ından fazlasını temsil eden her yerde bulunan platformun hem küçük işletmeler hem de büyük işletmeler için tercih edilen seçenek olduğunu söylemek güvenlidir.

Wordpress
Wordpress

2003 yılında basit bir blog platformu olarak başlayan (b2 / cafelog’un bir çatalı olarak) WordPress, çeşitli kapasitelerde hareket eden dağıtılmış bir çözüm olarak hızla gelişti:

  • Lider bloglama platformu
  • Bir içerik yönetim sistemi
  • Bir uygulama çerçevesi
  • Mobil uygulamalar için başsız bir çözüm
  • En popüler e-Ticaret platformunun ardındaki temel temel WooCommerce
  • Hizmet olarak Yazılım uygulamaları için temel çözüm
  • Eğitim ve kurumsal markalar için sağlam ve güçlü bir çok sahalı platform

 

Kullanılabilirliği ve esnekliği tartışılmaz olsa da, 2019’da WordPress’i önde gelen web platformu yapan ortak uygulamaları ve küçük işletme sahiplerinin bunu nasıl kullanabileceklerini gözden geçirelim.

 

Wordpress Nedir?

 

Kişisel bir gösterim sistemi olan wordpress, MySQL ve PHP aracılığı ile yazılmış ve GPL lisanslıdır. Uzun hali ile (Content Management System), doğrusu Türkçe anlamı olarak içerik yönetim sistemi olarak söylenebilir. Genel olarak her ne kadar blog sistemleri üzerinde, bir yazı yazma ile beraber düzenlemede kullanılıyor olsa da yine de akla gelebilecek tüm içeriklerin de düzenlemesi yapılıp yayımlanabilmektedir.

Özellikle de sayfa açılışları hızlı olarak gerçekleştirilir ve oldukca hızlı bir halde indexlenir. Dünya üzerinde en çok kullanımı olan ve özellikle de blog alt yapılarını düzenlemek amacı güden Wordpress için her hangi bir ücret ödenmez ve açık kaynak kodlu bir sistemdir. Bu sayede hepimiz farklı içerikleri düzenlemede kullanabilmektedir. Meydana getirilen önemli bir araştırmaya göre ortalama olarak 1 milyon kadar web sitesi arasından bunların dörtte biri kadarı Wordpress alt yapısı sayesinde düzenlenmiştir.

Wordpress kullanmasıBu yüksek katılım bünyesi içerisinde sayı giderek de artmaktadır. Wordpress kullanan birçok kişi bu sayede çok kısa bir süre içinde web sitesini hazır hale getirebilmekte ve site bünyesinde sunulacak olan resimler yahut her türlü yazı ve iletişim detayları yayımlanmaya başlanabilmektedir. Özellikle de ücretsiz olarak web ortamından herkese sunulması ve buna paralel olarak açık kaynak kodlu bir halde hizmette olması nedeni ile bu alanda uzman kişiler tarafından da desteklenmekte ve sürekli olarak gelişimine katkı sağlanıp daha basit kullanım olanağı sunulmaktadır. Bundan dolayı sağlam bir blog hazırlama programı olarak da en iyiler arasında bulunduğunu söylemek mümkündür.

İnternet ortamında bir web sitesi veya blogu olan her 4 kişiden birinin site düzenleme ve içerik hazırlama olarak kullandığı bu yazılım ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasının yanı sıra oldukça kolay bir kullanım imkânı ile de tüm sitelerin hızlı bir şekilde yayına girmesine olanak vermektedir. Bu sistem bünyesinde dosya ve resimler ile birlikte tüm blog yazıları da düzenlenip web dünyasına kazanmıştırrılması oldukca hızlı sağlanmaktadır.

Wordpress İle Yapılacaklar

İlk başlarda aslına bakılırsa bir tek blog sitesi hazırlama ve içeriğini düzenleme amacı ile tasarlanmış bir tür yazılımdı. Fakat açık kaynak kodlu olması nedeni ile bu işi bilen kişiler tarafınca içeriğine devamlı olarak yeni özellikler katılmakta ve bu sayede ise vakit içerisinde daha geniş çaplı bir kullanım yeteneği kazanmaktadır. Bununla beraber kullanımı gün geçtikçe daha bayağı bir hale gelmektedir. Wordpress ile akla gelebilecek her türde bir web sitesi kurup hazırlamak mümkündür.

Bunlar arasında e tecim siteleri ile oyun yahut video siteleri, forum ile okul siteleri ile beraber haber sitesi ve farklı tanıtım siteleri kurulabilmektedir. Üstelik daha bunun gibi biroldukça değişik internet sayfası kurulabilir ve basit bir kullanım avantajı ile içerikler süratlica hazırlanabilir. Wordpress sayesinde kişisel olarak kurulacak bir web sitesi içine birçok yerden öğrenilen bilgiler özgün bir şekilde yazılarak paylaşım yapılabilir. Bununla birlikte blog üzerinden de biroldukça yazı ve informasyon paylaşımı sağlanabilmektedir.

Wordpress İle Özgür Bir Şekilde Site Yönetimi

hiçbir sisteme veya kişiye bağımlı olmadan dileyen herkes wordpress aracılığı ile emlak yahut galeri sitesi ve kurumsal web sitesi kurulumu gerçekleştirilebilir. Ve bu siteler bünyesinde meydana getirilen tüm hizmetleri, sunulan ürünleri yahut tanıtım ve iletişim detayları ile galeri fotoğrafları özgür bir halde kontrol edilebilir, değişiklik yapılabilir ve sürekli olarak eklemeler yapılabilir. Üstelik ticari siteler açsından harita, (google maps) kullanarak sitenin bulunurluluğu bu şekilde arttırılabilir.

Daha Fazla Göster

Tolgahan KAYA

1994 Malatya doğumluyum teknoloji ve web tasarıma özellikle de Wordpress'e olan ilgim sayesinde kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu